Zpět na hlavní stránku obce

Vítejte na oficiálních stránkách obce Březník.

Poloha obce Obec Březník leží v kraji Vysočina na úpatí Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 367 m. Katastrální území obce se rozkládá na 1357 hektarech, především v mírném dolíku při potoku Luh a svými hranicemi se přímo dotýká říčky Chvojnice a řeky Oslavy.
Vznik obce sahá hluboko do historie a první písemná zmínka o obci je z roku 1237 v Zemském archívu v Brně. V dřívějších textech uváděn jako Briesnik, Brzesnik, Brezník nebo Brieznicz. Staletá historie Březníka je spjata s nedalekými hrady Lamberkem a Kraví Horou a s významnými rody pánů Březnických z Náchoda a pánů z Lamberka, zvláště pak s panem Janem Sokolem z Lamberka. Historická osobnost pan Jan Sokol z Lamberka se narodil někdy kolem roku 1355. Zastával funkci královského hejtmana a byl učitelem Jana Žižky z Trocnova. Tento významný vojevůdce evropského formátu, který velel nejen českým, ale i polským vojskům zemřel 28.9.1410 - zákeřně otráven. Hrad Lamberk, rodové sídlo Jana Sokola, byl církví prohlášen za nepřátelský, protože místní tzv. loupeživí rytíři brali bohatým a o kořist se dělili s místním chudým lidem. Po opuštění Lamberka posledními obyvateli bylo jeho zdivo v pozdější době postupně rozebírán na stavební materiál pro potřeby stavby "Anniny cesty" (tzv. Annaštráse). Tato cesta byla postavena pro odpolední vyjížďky zámeckých obyvatel ze zámku v Náměšti nad Oslavou přes řeku Oslavu na Vlčí kopec. Zajímavou lesní stavbou nad údolím řeky Oslavy, postavenou z lámaného vápence a dřeva, je výletní místo s názvem "Vápenice", ke které se odbočuje z Anniny cesty.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Dominantou obce je románský kostel "Nanebevzetí Panny Marie" z konce 12. století, stojící na vyvýšeném místě uprostřed hřbitova a který je vidět již zdaleka. Kostel v Březníku je významná historická a kulturní památka regionu. Má podobu kříže, kněžiště a příční lodi jsou v čistě gotickém slohu. Gotická stavba byla původním březnickým kostelem pana Ješka z Náchoda. V interiéru se zachoval původní románský vstupní portál v jižní zdi lodi. Na věži jsou zavěšeny tři pozdně gotické zvony. Rozsáhlá generální oprava (odvodnění obvodových zdí a nanesení sanačních omítek včetně konečné povrchové úpravy) kostela a hřbitovní zdi proběhla v letech 1998 - 2001. V obci je barokní socha sv. Josefa a pomník obětí světových válek.

Karel Malý V roce 1894 byl v obci založen Sbor dobrovolných hasičů u jehož zrodu stál pan Karel Malý, řídící učitel Březnické školy. Existence a činnost tohoto sboru v jeho dlouhé historii stále významně ovlivňuje společenské a kulturní dění v obci. Stejnou měrou se pan Malý zasloužil o založení Sokola Březník, které se datuje od roku 1920. Sportovní a společenský význam Sokola Březník má stále vzestupnou tendenci a sehrává důležitou roli při zapojování mládeže do společenského a sportovního vyžití v obci. V roce 2000 byl obci Parlamentem České republiky udělen znak a prapor. Do roku 1990 měla obec společnou správu s obcí Kuroslepy, poté se obec Kuroslepy osamostatnila a obec Březník od tohoto roku hospodaří sama. Změny, které lze pozorovat v obci, jsou dílem vlastní samosprávy a píle občanů. Finanční možnosti obce a získané státní dotace postupně mění a zlepšují životní úroveň všech občanů. Mezi tradiční dlouholeté kulturní a společenské akce patří Malá a Velká pouť, Tradiční hody a Ostatková veselice. Bohatost společenského dění v obci doplňují další různé sportovní a kulturní akce pro mládež a občany. Významnou sportovně společenskou organizací je Sokol Březník.

Řeka Oslava V okolí obce Březník se nachází velmi zajímavá přírodní rekreační oblast Pooslaví. Neméně zajímavou oblastí pro turistiku a cykloturistiku je údolí říčky Chvojnice. Nejatraktivnější část toku Oslavy a Chvojnice - přírodní rezervaci „Údolí Oslavy a Chvojnice”, lze projít po červené, modré a zelené turistické značce. Obec Březník nabízí pro návštěvníky pohostinské a ubytovací služby včetně odborných služeb pro cykloturistiku. V blízkém okolí obce se nachází další turisticky atraktivní místa, např. zámek v Náměšti nad Oslavou s bohatou sbírkou koberců, nábytku a obrazů, památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, Mohelenská hadcova step (národní přírodní rezervace) a Dalešická přehrada s možností rybaření a provozování vodních sportů.
Milovníci historie jistě neopomenou navštívit zříceniny středověkých hradů, např. Lamberk, Sedlecký hrad, Levnov (Ketkovský hrad) a Kraví horu v blízkosti soutoku Oslavy a Chvojnice. Možnosti nádherných panoramatických pohledů do krajiny z různých vyvýšených míst v dané oblasti jistě přiláká mnoho návštěvníků, kteří se do těchto míst budou jistě rádi vracet.Jste Pocitadlo Breznik návštěvníkem. WebMaster: Geotrips.eu - virtuální prohlídky, panorama 360 stupňů a interaktivní mapy města obce turistické cesty cyklostezky běžecké trasy lyžařské areály hotely restaurace prodejny.Geotrips.eu
 
Pozor: Tyto stránky již nejsou aktuální, nové stránky obce naleznete na adrese www.obecbreznik.cz