Zpět na hlavní stránku obce

Stručné dějiny obce Březník

NÁVŠTĚVA PREZIDENTA REPUBLIKY

Dne 2.června 1968 prožili občané naší obce slavný den. Poprvé v jejich dějinách k nám zavítal prezident republiky Ludvík Svoboda se svoji ženou. Ve školní kronice se uvádí, že na hranicích obce jej přivítal předseda MNV Jan Bok. Špalírem krojovaných dětí prošel pan prezident ke kancelářím JZD Poluží, kde jej manželé Božena a František Chadimovi čp.12 uvítali chlebem a solí. Na tribuně jej pak přivítal předseda JZD Adolf Bohuslav a žák místní školy Ivan Janoušek.

Prezident po svém zvolení poprvé promluvil k zemědělcům. Před kanceláří JZD se jich z okolí s občany Březníka sešlo přes 2 000. Když mu potom předseda družstva nabídl prohlídku objektů JZD a nejdříve jej zval do kanceláře družstva, pan prezident řek:“Kanceláří mám dost, půjdeme do kravína“. Prohlídka živočišné farmy probíhala za přítomnosti téměř tisíce přítomných občanů. Prezident prošel všemi objekty živočišné výroby a dával najevo svou spokojenost, jak se vzornou čistotou, tak i stavem dobytka.

Po prohlídce byl pozván na oběd, při kterém prezident pobesedoval s funkcionáři obce, okresu i kraje. Po podpisu do obecní kroniky odejel ve 13.30 hodin do Třebíče. V Březníku se pan prezident setkal také s panem Schořem z Mohlena, který v době okupace po dva měsíce poskytoval úkryt paní Svobodové.Jste Pocitadlo Breznik návštěvníkem. WebMaster: Geotrips.eu - virtuální prohlídky, panorama 360 stupňů a interaktivní mapy města obce turistické cesty cyklostezky běžecké trasy lyžařské areály hotely restaurace prodejny.Geotrips.eu
 
Pozor: Tyto stránky již nejsou aktuální, nové stránky obce naleznete na adrese www.obecbreznik.cz