Zpět na hlavní stránku obce

ZAČÁTKY TJ SOKOL

Dne 9.května 1920 se v hostinci u Křížů konala ustavující schůze, na kterou zavítali členové TJ Sokol v Náměšti n.Osl., aby v Březníku založili pobočku Sokola. V té době členy náměšťského Sokola již byli březničtí občané říd.uč.Karel Malý, učitelka Božena Malá, Albína Janoušková čp.19, Alexandr Jarolím čp.132, Jan Tomasi čp.123 a Miloš Staněk z Kuroslep. Jednání v 16 hodina zahájil Karel Malý. Březnická pobočka Sokola po svém ustavení čítala 31 členů. Prvními funkcionáři byli zvoleni Karel Malý /starosta/, Emil Křikava /místostarosta/, uč.Josef Dufek /náčelník/, Josef Kopuletý čp.16/jednatel/ a František Řezanina /pokladník/.

Začátky pobočky Sokola v Březníku nebyly snadné. Chyběly peníze na činnost a také nebylo kde cvičit. Proto ještě v roce ustavení pobočky začínají hrát ochotnické divadlo. Režie se ujali Theodor Mužík čp.28 a Julius Janoušek čp.22. O dva roky později už připravili veřejné cvičení v Močitkách. Konalo se 28.srpna 1922 a vedle domácích cvičenců přijeli i bratři z Náměště n.Osl., Mohelna, Kralic, Ocmanic, Rapotic a Příbrami. Po prvním úspěšném veřejném cvičení se narodila myšlenka postavit v obci sokolovnu. V únoru 1925 navrhl Th. Mužík ke stavbě sokolovny zřídit fond. Členové Sokola začali pravidelně hrát divadlo, pořádali pouťové a plesové zábavy, takže v roce 1930 měli na fondu 28 119 Kč. Za deset roků trvání jednoty nastudovali 27 divadelních her a než byla postavena sokolovna, dalších 16 her.

V letech 1928 a 1930 se v Březníku úspěšně opakovala veřejná cvičení. Od roku 1928 na cvičišti v Močitkách občas hráli divadlo v přírodě. Na valné hromadě 28.února 1930 byla pobočka zrušena a Tělocvičná jednota Sokol v Březníku se osamostatnila. Členská základna čítala 39 mužů a 4 ženy. Starostou byl zvolen řídící uč.Alois Lysák. Další funkce vykonávali František Řezanina čp.47(náměstek starosty), uč. Jan Bouček (vzdělavatel), Ludvík Bok čp.87 (náčelník), Jan Kudláč čp.2 (jednatel) a Božena Lysáková (pokladník).

(Podrobné informace v publikaci „80. výročí založení TJ Sokol Březník 1920-2000“)

Jste Pocitadlo Breznik návštěvníkem. WebMaster: Geotrips.eu - virtuální prohlídky, panorama 360 stupňů a interaktivní mapy města obce turistické cesty cyklostezky běžecké trasy lyžařské areály hotely restaurace prodejny.Geotrips.eu
 
Pozor: Tyto stránky již nejsou aktuální, nové stránky obce naleznete na adrese www.obecbreznik.cz